Powiększająca moc światła. Jak za pomocą lamp optycznie dodać metrażu?
Światło kryje w sobie magiczną moc. Lampy, umiejętnie dobrane i wkomponowane w wystrój, potrafią sprawić, że nawet malutki pokój będzie wydawać się całkiem przestronny i stanie się w pełni przyjazny dla domowników. Dowiedz się, jakie lampy do domu stwarzają iluzję przestrzenności i jak wykorzystać ich niezwykły potencjał w swoich wnętrzach.
Lampy pełnią ważną rolę w kreowaniu przestrzeni, wpływając zarówno na funkcjonalność, jak i na estetykę pomieszczeń. Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu do domu, możemy optycznie powiększyć małe wnętrza, podkreślając ich atuty i sprytnie maskując mankamenty.
Lampy w małych wnętrzach – podstawowe zasady doboru
Po pierwsze, nawet do bardzo małego wnętrza wprowadzamy różne źródła światła. Korzystamy zarówno z oświetlenia ogólnego, jak i punktowego oraz dekoracyjnego. Pierwsze będzie odpowiedzialne za równomierne rozproszenie światła po pomieszczeniu. Drugie pozwoli na podkreślenie uroku wybranych elementów i umożliwi wygodne wykonywanie różnych czynności, np. czytanie. Natomiast trzeci typ podniesie atrakcyjność wnętrza i zbuduje w nim przyjemny klimat.
Po drugie, uważnie planujemy intensywność i barwę światła emitowanego przez poszczególne lampy. Ciepły blask sprzyja relaksacji i tworzy przytulną atmosferę, ale może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawać się jeszcze mniejsze. Neutralne światło jest najbardziej uniwersalne – przypomina światło dzienne. Jego powinno być w naszych wnętrzach najwięcej. Natomiast chłodny blask sprzyja skupieniu, więc dobrze sprawdza się w strefach roboczych.
Po trzecie, wybieramy i rozmieszczamy lampy tak, by optycznie powiększyć przestrzeń. Staramy się podświetlać sufit oraz unikać długich zwisów i obszernych, zabudowanych abażurów. W roli oświetlenia dodatkowego warto wykorzystać nowoczesne lampy ścienne. Pamiętajmy przy tym, że źródłem światła są nie tylko lampy, ale również… słońce. Odsłaniamy okna i pozwalamy promieniom swobodnie wpadać do środka!
Oświetlenie punktowe a optyczne powiększenie przestrzeni
Oświetlenie punktowe, zapewniane np. przez kinkiety, to jedno z najskuteczniejszych narzędzi optycznie powiększających przestrzeń. Światło, które pada na ścianę, dodaje pomieszczeniu nie tylko głębi, ale również ciepła i przytulności, co jest niezwykle istotne m.in. w salonie. Warto zamontować oświetlenie ścienne po obu stronach sofy, w kąciku czytelniczym i obok telewizora. Mały salon wyda się większy oraz zyska na funkcjonalności i atrakcyjności.
Lampy + lustra = genialny trik do małych wnętrz
Jednym z najczęściej stosowanych trików aranżacyjnych przy małym metrażu jest oświetlenie luster. Odpowiednio doświetlone lustro nie tylko ułatwia przygotowanie się do wyjścia, ale również optycznie powiększa pomieszczenie i staje się jego wyrafinowaną ozdobą. Warto także podświetlić meble. Będą przyciągać spojrzenia, odwracając uwagę od mankamentów przestrzeni.
Podsumowanie
Wybór lamp do domu to nie tylko kwestia estetyki, ale również funkcjonalności i klimatu. To także podstawa tworzenia iluzji przestrzenności. Łącząc różne źródła światła z jasnymi barwami, prostymi meblami, obszernymi lustrami i błyszczącymi powierzchniami, możemy całkowicie odmienić nawet małą, niską i nieustawną przestrzeń. Nie bójmy się designerskich lamp wiszących ani podłogowych. Pamiętajmy tylko o wyborze modeli, które nie zabiorą nam cennego miejsca ani nie utrudnią poruszania się.
Najnowsze komentarze