Pages Menu
 

Categories Menu
Nowoczesne lampy stojące - lampy do sypialni
Oświetlenie w domu, pełni bardzo ważną funkcję. Jest niezbędne do życia i funkcjonowania w domu, ale tworzy też nastrój. Dlatego bardzo uważnie trzeba podejść do tematu, wyboru
Jak samodzielnie zrobić wianek bożonarodzeniowy? Czyli Wianek świąteczny DIY
Wykonanie wianka na świąteczny stół wiąże się z pewnymi przygotowaniami, które trzeba poczynić przed rozpoczęciem pracy.
Wianek świąteczny
Idealne kinkiety do modnej restauracji
Nowoczesna, modna restauracja kojarzy się z dopieszczoną kuchnią, dobrym alkoholem, przytulnym klimatem i ciekawym wystrojem. O dwóch ostatnich w dużym stopniu decyduje oświetlenie.
Rośliny do doniczki na taras czyli jak wybrać rośliny na taras?
Pięknie wyglądają tarasy i balkony obsadzone kolorowymi kwiatami, zielonymi trawami czy iglakami. Jednak przed rozpoczęciem nasadzeń warto sprawdzić jakie
Sklepy internetowe z wyposażeniem wnętrz - modne wazony - opinie
Każdy może mieć w domu ładnie i efektownie, wystarczy że poświęci trochę uwagi dodatkom do domu. Sklepy internetowe z wyposażeniem wnętrz, mają wiele do
Gotowe zasłony z aksamitu czyli jakie zasłony wybrać do mieszkania?
Efektowna ozdoba okna jest jednocześnie dodatkowym elementem dekoracyjnym pokoju.
Gotowe zasłony z aksamitu
Przez wiele lat ciężkie, gotowe zasłony
Małe rzeczy, które lepiej mieć zawsze w kuchni
Nie od dziś mówi się, że co jak co, ale kuchnia jest prawdziwym sercem każdego domu i mieszkania. Kuchnia rzeczywiście jest miejscem szczególnym, a zatem coś prawdziwego

Posted by on Kwi 11, 2021 in Wnętrze |

Styl retro we wnętrzach — podstawowe zasady

Styl retro we wnętrzach — podstawowe zasady

Retro to skoncentrowane odniesienie do lat 60. Okres powojenny, duch wolności i eksperymentu, jasność i niepowtarzalny, łatwo rozpoznawalny styl. Wielu osobom styl retro kojarzy się z antykami, ale nie należy go uważać za drogi. Wręcz przeciwnie, stylizacja retro może pomóc zaoszczędzić sporo pieniędzy przy urządzaniu wynajmowanego lub odziedziczonego po babci mieszkania, a wnętrze łatwo uczynić stylowym i modnym.

Zasady ogólne

Styl retro można określić jako sprzeciw wobec szarości i ponurości. Nie bez powodu w tych latach rozkwitł ruch hipisowski. Styl retro we wnętrzu wyraża się poprzez jaskrawe kolory w szalonych zestawieniach kolorystycznych, meble o oryginalnych opływowych kształtach, połysk i blask, zastosowanie nowatorskich jak na tamte czasy materiałów (plastik, chromowanie) oraz unikalne dodatki.

Wygląd retro jest obecnie przenoszony do nowoczesnych wnętrz w bardziej stonowanym stylu. Podstawa może być spokojna i stateczna, podstawowe meble kompaktowe, funkcjonalne i bez zbędnych ozdób, ale detale nie pozwolą na nudę — jaskrawe tkaniny, plakaty, dziwaczne techniki i graficzne wzory.

Schemat kolorów

We wnętrzach w stylu retro nasycone, jaskrawe kolory współistnieją z delikatnymi odcieniami pastelowymi oraz fakturą lakierowanego drewna, chromu i plastiku, często w dziwnych kombinacjach. Kolory charakterystyczne to czerwony i czarno-biały kontrast. Te kolory, wraz z beżem i miętą, są szczególnie widoczne w części kuchennej.

Oprócz czerwieni z jasnych kolorów często występuje soczysta sałata, cytryna, żółć, intensywny róż i błękit. Jest też cukierkowa wersja retro w pastelowych odcieniach bieli i różu/niebieskiego.

Podstawowy wystrój

Renowacja w stylu retro nie wymaga niczego szczególnego. Sufit najlepiej pozostawić na biało — wystarczy malowanie lub nawet wybielanie. Na ścianach w stylu retro często przyklejana jest tapeta z niewielkim geometrycznym wzorem. Jeśli uważasz, że wzór jest zbyt aktywny, możesz wytapetować tylko ścianę akcentową, a resztę pomalować na ten sam kolor. Wzory można również tworzyć na pomalowanej ścianie za pomocą szablonu.