Pages Menu
 

Categories Menu
Jak udekorować świeżo wybudowany dom?
Ci z nas, którzy mają już za sobą budowę swojego wymarzonego, planowanego nierzadko przez całe lata domu, wiedzą, jaką radość niesie za sobą możliwość finalnego wprowadza się do swoich
Gotowe zasłony z aksamitu czyli jakie zasłony wybrać do mieszkania?
Efektowna ozdoba okna jest jednocześnie dodatkowym elementem dekoracyjnym pokoju.
Gotowe zasłony z aksamitu
Przez wiele lat ciężkie, gotowe zasłony
Salon - serce każdego domu
Remont salonu (podobnie jak i innych pomieszczeń w naszym domu) jest z jednej strony wydarzeniem dosyć stresującym, a zarazem kosztownym oraz czasochłonnym, z drugiej zaś otwiera przed nami
Jak samodzielnie zrobić wianek bożonarodzeniowy? Czyli Wianek świąteczny DIY
Wykonanie wianka na świąteczny stół wiąże się z pewnymi przygotowaniami, które trzeba poczynić przed rozpoczęciem pracy.
Wianek świąteczny
Sklep internetowy z wyposażeniem domu - podpórka do książek
Dekorowanie wnętrz, może być bardzo przyjemnym zajęciem. Nie trzeba być dekoratorem wnętrz, by ładnie urządzić sobie dom. Na pewno warto odwiedzić sklep internetowy
Lampy stojące nowoczesne do salonu w Świnoujściu
W domu każde pomieszczenie ma swoją wartość i jest ważne dla mieszkańców. Jednym z czołowych pomieszczeń w każdym domu, jest salon. To pomieszczenie gdzie rodzina spędza
Jak wybrać obrus? Inspiracje
Obrus to najczęściej był element wyprawy każdej panny młodej. Bywał samodzielnie wyhaftowany i od jej umiejętności zależała jakość produktu. Obecnie młodzi ludzie sami decydują jaką ozdobę

Posted by on kwi 8, 2022 in Z innej beczki |

Żywienie zwierząt gospodarskich: lucerna

Żywienie zwierząt gospodarskich: lucerna

Każdy gatunek zwierząt ma inne wymagania żywieniowe, ale istnieją pewne ogólne wytyczne dotyczące prawidłowego żywienia zwierząt gospodarskich. Wiosną, latem i jesienią należy podawać zwierzętom wysokiej jakości siano i/lub trawy pastwiskowe. W zimie można uzupełniać je paszami przechowywanymi, takimi jak kiszonki lub baloty, zwłaszcza jeśli nie ma potrzeby podawania tak dużej ilości siana. Jeśli zwierzęta potrzebują więcej energii, należy dodać do ich diety mieszankę zbożową.

Granulowana lucerna – opis

Lucerna (alfalfa) to wieloletnia roślina strączkowa wykorzystywana na całym świecie do produkcji paszy i siana. Rośnie dobrze na większości gleb, ale preferuje gleby dobrze zdrenowane, żyzne, o pH 6-7,5. Może być również uprawiana na glebach słonych lub zasadowych. Lucerna ma głębokie korzenie palowe, które pomagają jej rosnąć na obszarach narażonych na suszę i na glebach nieurodzajnych, ponieważ umożliwia to dostęp do składników odżywczych i wody na dużych głębokościach. Główną cechą charakterystyczną lucerny jest wysoka zawartość i strawność białka, co sprawia, że jest ona preferowaną rośliną pastewną w wielu krajach. Lucerna jest wrażliwa na mróz, zwłaszcza w młodym wieku, i może przetrwać jedynie krótkie okresy zalania.

Lucerna jest bardzo pożywną rośliną pastewną o wysokiej zawartości białka (do 20%), wysokiej strawności (70-75% u owiec i 75-80% u bydła) i niskiej zawartości włókna (poniżej 30%). Lucerna jest idealnym dodatkiem dla krów mlecznych na wszystkich etapach laktacji. Łodygi są bardziej włókniste niż liście, ale oba rodzaje zawierają niewielkie ilości cukru.

Granulowana lucerna – doskonałe pożywienie

Lucerna jest wspaniałą rośliną letnią dla zwierząt hodowlanych, ale można ją podawać zwierzętom przez cały rok.

Lucerna (Medicago sativa L.) jest jedną z najważniejszych roślin pastewnych w Australii. Znana jest również pod nazwą lucerna, lucerna siewna lub lucerna siewna.

Lucerna jest wspaniałą rośliną letnią dla zwierząt hodowlanych, ponieważ zapewnia cień, minimalizuje erozję gleby i daje zwierzętom coś do jedzenia, gdy niewiele innych roślin rośnie.

Siano z lucerny ma znacznie wyższą zawartość białka niż siano z innych traw. Zawiera również więcej energii niż siano z traw. Jest dobrym źródłem witamin A i K oraz minerałów: wapnia, selenu i cynku.

Roślina wieloletnia

Lucerna jest rośliną wieloletnią, która jest powszechnie uprawiana na całym świecie jako pasza dla zwierząt gospodarskich. Wykorzystuje się ją również w rolnictwie i ogrodnictwie jako nawóz zielony oraz jako składnik wielogatunkowych mieszanek pastwiskowych. W Ameryce Północnej i innych krajach lucerna jest powszechnie znana jako lucerna.

Granulowana lucerna jest uprawiana na wysokiej jakości paszę, która szczególnie dobrze wpływa na poprawę żyzności gleby poprzez odkładanie azotu przez bakterie nodulujące w guzkach korzeniowych. Uprawia się ją także na siano, kiszonkę, pastwiska i nasiona. Roślina ta ma również wiele innych zastosowań, w tym leczniczych, jako roślina okrywowa oraz w celu zapobiegania erozji gleby.